- Intramurals & Travel Schedule
- Intramural & Travel Rosters
- Intramural Standings
- Contest Results
- Travel Team Roster
- Travel Team Stats
- Assorted 2001 Pictures
Wednesday, March 7 | Meeting after school in the ARMS Cafeteria |
Monday, March 19 | First practice at Fort River School |
Thursday, March 22 | Practice |
Sunday, March 25 | Practice |
Monday, March 26 | Practice |
Thursday, March 29 | Practice |
Sunday, April 1 | Practice (announce Travel & Intramural Teams) |
Monday, April 2 | Practice |
Wednesday, April 4 | Travel Team Practice |
Thursday, April 5 | Practice |
Sunday, April 8 | Practice |
Monday, April 9 * | 3:00 Yellow vs Red Red: 11-8 |
Wednesday, April 11 | Travel Team v ARHS Girls Varsity L: 10-11 |
Thursday, April 12 * | 3:00 Blue vs Green Blue: 11-9 |
Sunday, April 15 (Easter) | No Practice |
Monday, April 16 | Vacation…no practice |
Tuesday, April 17 (vacation) | Travel Team Practice (optional) |
Thursday, April 19 | No Practice |
Sunday, April 22 | Practice |
Monday, April 23 * | 3:00 Yellow vs Blue Yellow |
Wednesday, April 25 | Travel Team v ARHS 9th Grade L: 6-13 |
Thursday, April 26 * | 3:00 Red vs Green Green |
Saturday, April 28 | 10:00 Travel Team v Northampton L: 10-1512:00 Travel Team v St Margaret’s L: 9-15 |
Sunday, April 29 (at ARHS) | 1:00 Red vs Blue Red: 11-93:00 Yellow vs Green Green 11-6 |
Monday, April 30 * | 3:00 Blue vs Green Blue |
Wednesday, May 2 | Travel Team v ARHS Girls Varsity L: 6-13 |
Thursday, May 3 * | 3:00 Yellow vs Red Yellow |
Friday, May 4 | Travel Team practice |
Saturday, May 5 (all day) | ARHS Tournament (Travel Team)Newton South High School L: 6-11Weston High School L: 6-15Phillips Andover Academy L: 4-15 |
Sunday, May 6 (all day) | ARHS Tournament (Travel Team)Haverhill High School L: 8-15ARHS 9th Grade L: 5-15 |
Monday, May 7 * | 3:00 Red vs Green Green |
Wednesday, May 9 | Travel Team v ARHS Girls JV W: 22-2 |
Thursday, May 10 * | 3:00 Yellow vs Blue Blue 10-8 |
Saturday, May 12 (all day) | Eaglebrook Tournament (Travel Team)Greenfield A L: 7-11Greenfield B L: 4-11ARHS 9th Grade L: 5-11ARHS Girls JV W: 11-0Eaglebrook W: 11-4 |
Sunday, May 13 (at ARHS) | Practice |
Monday, May 14 | Practice |
Wednesday, May 16 | Travel Team v Eaglebrook W: 15-8 |
Thursday, May 17 | Practice |
Sunday, May 20 (all day) (at ARHS) | ARMS Tournament (everyone)Red v ARHS 9th Grade L: 5-13Red v ARHS Girls JV W: 9-4Yellow v ARHS 9th Grade L: 2-11Yellow v ARHS Girls JV W: 11-1Green v Greenfield L: 10-11Green v Eaglebrook W: 12-10Blue v Greenfield W: 13-8Blue v Eaglebrook L: 5-13Travel Team v Greenfield W: 12-11Travel Team v Eaglebrook L: 5-7 |
Monday, May 21 * | 3:00 Red vs Blue Red |
Wednesday, May 23 | Travel Team v ARHS 9th Grade L: 10-13 |
Thursday, May 24 * | 3:00 Yellow vs Green (cancelled, rain) |
Sunday, May 27 | Memorial Day Weekend…no practice |
Monday, May 28 | Memorial Day Weekend…no practice |
Wednesday, May 30 | ARMS Girls vs ARHS Girls JV L: 4-10 |
Thursday, May 31 | Practice, Contests |
Saturday, June 2 | 10:00 Travel Team v PVPA (at ARHS) W: 13-7 |
Sunday, June 3 (at ARHS) | Intramural Semifinals (at ARHS)1:00 Yellow vs Green Yellow 11-103:00 Red vs Blue Red: 11-9 |
Monday, June 4 | Intramural Finals (3:00 at Fort River)Red vs Yellow Yellow 15-8 |
Wednesday, June 6 | Travel Team Practice |
Monday, June 11 | Travel Team v ARMS Faculty |
Intramural Teams and Travel Team Rosters
Yellow Team
Emily Baecher * **
Brad Bell *
Sam Burnim * **
Christian Foster
Andrew Hollingworth
Adam Karras
Daniel Kasal *
Blake Marcus *
Ian McGeoch
Benjamin Mew
Chelsea Murphy
Hilary Piech
Miles Warner
Red Team
Kevin Bernotas
Brian Castriota
Emily Damon
Ryan Ecclestone
Sam Eide
Jacob Gordon
Spring Greeney * **
Eli Luberoff
Patrick Meyers * *
Jacob Miller
Darden Pitts *
Anna Rockwell
Andrew Tiner
Nick Walkowicz *
Blue Team
Carson Chastain
Brian Cox
Kevin Doubleday * *
Michael Droy
Matthew Harrington
Shayla Hazard *
Sam Kanner * *
Esther Kim * *
Tim Lesser
Rachel Machta
John Mawson *
Noah Morgan-Trostle
Kyle Waldron
Green Team
Muriel Abeledo
Jarrett Austin *
Jeremiah Berlin
Soknat Chham
Brian Cook * *
Cory Doubleday
Sam Elmes
Brittany Kaplan
Mike Korza
Ryan Mones
Chris Morcom
Jonah Olken-Dann *
Robin Stewart *
Mia Valentini * *
Heather Wick
* captain
* travel team (** captain)
League Standings
- End-of-Season Standings
team | win | loss | pct |
Yellow | 2 | 3 | .400 |
Red | 3 | 3 | .500 |
Blue | 3 | 3 | .500 |
Green | 3 | 2 | .600 |
- Semifinals
- Yellow defeated Green 11-10
- Red defeated Blue 11-9
- Finals
- Yellow defeated Red 15-8
Intramural 2001 Contest Results
Accuracy
7th Grade Boys: Dan Kasal
7th + 8th Grade Girls: Spring Greeney
8th Grade Boys: Ryan Mones
Distance
7th Grade Boys: Kevin Bernotas
7th + 8th Grade Girls: Spring Greeney
8th Grade Boys: Ryan Ecclestone
Catching
7th Grade Boys: Sam Kanner
7th + 8th Grade Girls: Emily Damon
8th Grade Boys: Ben Mew
Travel Team Stats
Disclaimer: Ultimate Stats are very misleading…..there’s a lot that goes on before the assist and the goal, and these numbers do NOT really reflect the strengths of the players on the team. Still, the numbers are fun, so here goes….
Records are for the Travel Team games only. Sorry, no Intramural stats this year.
- Assists (top 9 players listed)
Robin Stewart | 46 |
Sam Kanner | 32 |
Sam Burnim | 24 |
John Mawson | 17 |
Kevin Doubleday | 14 |
Patrick Meyers | 9 |
Spring Greeney | 6 |
Emily Baecher | 5 |
Brad Bell | 5 |
- Goals (top 8 players listed)
Brian Cook | 37 |
Mia Valentini | 18 |
Jarrett Austin | 17 |
John Mawson | 16 |
Brad Bell | 13 |
Sam Burnim | 12 |
Esther Kim | 12 |
Emily Baecher | 9 |
Patrick Meyers | 8 |